Araştırma: Yürüyüş şekli gece uykusuyla bağlantılı çıktı

ABD’deki George Mason Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir grup genç yetişkine hareket sensörleri bağlayarak, yürürken kalçalarını daha fazla hareket ettiren, daha fazla kamburlaşan ve sarhoş gibi düzensiz adımlar atan kişilerin uykusuz olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfetti.

Bu ölçümler aynı zamanda insanların yürürken yaralanma olasılığının daha yüksek olduğuna dair de bilgi veriyor.

Araştırmacılar bunu, iki grup arasındaki farkı belirlemek için hareket algılama teknolojisi ve yapay zeka kullanarak belirlediler.

Çalışmayı yürüten George Mason Üniversitesi’nden hareket bilimcisi Joel Martin, Daily Mail’e yaptığı açıklamada, bu farklılıkları gerçek hayatta görebileceğinizi söyleyerek örneğin, birinin uykusuz kaldığında daha “sarhoş gibi” yürüme eğiliminde olduğunu belirtiyor.

HAREKET SENSÖRLERİYLE İNCELENDİ

Ortalama 24 yaşında 123 kişinin incelendiği araştırmada, yüzde 59’unun iyi uyuyan, 41’inin ise kötü uyuyan olduğu ortaya çıktı.

Katılımcıların uyku alışkanlıklarını tespit ettikten sonra araştırmacılar, onları vücutlarına hareket sensörleri takılı oval bir pistte iki dakikalık bir yürüyüşe gönderdiler.

Yapay zeka, katılımcıların ilk adımlarını attıkları andan itibaren yürüme düzenlerinde bir farklılık tespit etti.

Uykusu yetersiz olanların alt omurgasında daha az dönme vardı ve Martin bunun sarkık gibi göründüğünü söyledi. Ayrıca, parkurun kıvrımında yürüdükçe, uyuyamayanların pelvik eğim açısında daha fazla değişiklik eğilimi vardı, bu da kalçalarının daha fazla hareket ettiği anlamına geliyordu.

Son olarak, uyku sorunu yaşayanlar tutarlı bir yürüme hızını sürdürmekte sorun yaşıyor ve ayakları arasındaki mesafe sık sık değişiyordu.

DAHA ÖNCE DE ARAŞTIRMA KONUSU OLMUŞTU

Genç insanlarda yapılan bu çalışmanın aksine, yaşlı insanlarda yürüme stilleri ile uyku kalitesi arasındaki ilişki daha önce yapılan birçok araştırmayla ortaya konmuştu.

İsrail’deki Hayfa Üniversitesi’nde 2016 yılında yapılan bir araştırma, az uyuyan yaşlı insanların daha asimetrik şekilde daha yavaş yürüme eğiliminde olduğunu ve bunun sonucunda da düşme tehlikesinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Louisiana Eyalet Üniversitesi’ndeki psikologların 2020 yılında yaptığı bir araştırma da, uykusu daha kötü olan yaşlı insanların düzensiz yürüyüş biçimlerine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir